Мета і завдання: протистояти поширенню алкогольної залежності в українському суспільстві і тим самим допомагати людям жити відповідно до їх власної гідності, дарованої Створителем. поширювати в українському суспільстві вчення Церкви щодо відповідального ставлення до власного життя і здоров’я; налагоджувати співпрацю з державними та громадськими організаціями, установами, а також іншими християнськими Церквами, які працюють у сфері профілактики алкогольної залежності та допомоги залежним від алкоголю та членами їхніх родин. утверджувати в суспільстві християнські моральні цінності, які сприяють популяризації тверезого способу життя; сприяти вихованню відповідального ставлення до власного здоров’я серед підлітків та молоді.
Основні напрямки діяльності:
Пасторальний: Розробляти, організовувати та реалізувати пасторальні програми та акції у сфері пропагування тверезого способу життя серед вірних Церкви та серед громадськості в цілому; Розвивати та координувати душпастирську працю по наданню допомоги залежним та співзалежним.
Освітній: Проводити науково-практичні семінари, тренінги та інші просвітницькі і освітні заходи; Сприяти спеціалізованому вишколу душпастирів та волонтерів для пасторальної праці у сфері профілактики недуги алкогольної залежності та співзалежності.
о. Юрій Дрізд другий з лівої сторони |
«Алкоголь та правда про нього» – це просвітницько-превентина програма, яку розпочинає у Львівській архиєпархії УГКЦ Консультативно-просвітницький центр для допомоги залежним від алкоголю та їхнім родинам. У Львові такий центр, ймовірно, працюватиме при храмі Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові. «Звернувшись до центру, людина зможе отримати духовну терапію. Найперше, ми будемо визначати, на якому етапі залежності вона перебуває. А далі працюватимемо з ними у групах по 6-10 людей», – розповів голова підкомісії «За тверезість життя» у Львівській архиєпархії о. Юрій Дрізд.
Цікаво, що під час такої реабілітації людина не буде отримувати медикаментозного лікування, натомість вона матиме можливість «заглянути в самого себе, переглянути свої відносини з Богом, пригадати своє покликання, яке отримала у хрещенні». Також у межах програми будуть проводитись систематичні виїзди для просвітницько-профілактичної діяльності селами Львівської архиєпархії. |
«Паралельно таку роботу будуть провадити у Львові, – говорить о. Юрій Дрізд. – До того ж, планується налагодити співпрацю з усіма комісіями УГКЦ у цій сфері, а також із семінаристами Львівської духовної семінарії, котрі б могли допомогти у розповсюдженні інформаційних листів тощо». Скільки в Україні є людей, залежних від алкоголю, сказати дуже важко. «Українська статистика говорить, що алкоголь вбиває понад 40 тис. українців щороку. Ті, хто працює у цій сфері, вважають, що цифра ця набагато більша», – наголосив о. Юрій.
За даними ВОЗ, Україна посідає одне із перших місць щодо вживання алкоголю – на одну людину припадає 20 літрів абсолютного спирту на рік. «Україна на першому місці щодо вживання алкоголю серед дітей та молоді, 40% дітей у віці від 14 до 18 залучені до систематичного вживання алкоголю. В Україні офіційно зареєстровані та поставлені на наркологічний облік 700 тисяч осіб», – підкреслив о. Юрій Дрізд.
Популяризація тверезого способу життя різними методами: індивідуальна допомога, поміч сім‘ям, проведення тренінгів та семінарів – принципи роботи новоствореного Консультативно-просвітницького центру, який відкрився у Львові. Запровадження "Золотих книг тверезості" − один із способів боротьби із алкопристрастю. Під час конференції, спеціально для журналістів було продемонстровано щойно привезений з видавництва екземпляр першої у Львівській архиєпархії Книги тверезості, яку наступного тижня започаткують в храмі Благовіщеня Пресвятої Богородиці (м. Львів, вул. Пасічна). Втім, ще у XIX-му столітті УГКЦ вела серйозну боротьбу з пияцтвом, зокрема в Галичині. Тоді книги тверезості на греко-католицьких парафіях презентував Митрополит Йосиф Сембратович.
Таке нововведення посприяло протверезінню нашого народу. Такого ж результату сподіваються сьогодні. Започатковано теж книгу. На першій сторінці книги записують дату її започаткування, а також назву храму, парафії, підпис отця-пароха. Наступна сторінка – текст присяги відречення від алкоголю, в якій людина свідомо і добровільно, перед Церквою і всіма рідними та знайомими визнає, що пияцтво − ворог людського роду. Присяга засвідчує зречення від вживання трунку на певний часовий термін – тиждень, пів року, а то й більше. Таким чином неузалежнена особа, яка склала присягу, жертвує своє зречення за ту чи іншу узалежнену людину або групу людей. Все це скріплюється записом. Нині в УГКЦ існує 13 таких книг, в яких вже заприсяглися сотні людей. Це є добрий спосіб збільшити масштаб руху за тверезість, адже так можна давати свідчення тверезого життя серед своїх колег, друзів, співробітників.
Головне завдання Консультативно-просвітницького центру – організувати систематичні виїзні просвітницькі семінари в різних населених пунктах Львівської архиєпархії УГКЦ. Мета − зустріч зі школярами старших класів, молоддю різних освітніх закладів, працівниками підприємств. Також певний день тижня буде присвячено діяльності в межах міста Львова. Відтак інформацію про шкідливість алкоголю й доцільність тверезого способу життя отримають якомога більше осіб. "Досвід людей, що пройшли реабілітацію, показує зміну, яка полягає не лише у припиненні вживання алкоголю − це мета суто наркології. Церква ж допомагає людині побудувати нові взаємини з Богом. Найкраща мотивація − це відчуття, коли після терапії не просто пропадає тяга до пиття, але змінюється внутрішній світ, стає радісно жити тверезим", − твердить голова підкомісії "За тверезість життя" о. Юрій Дрізд. Водночас, важливим напрямком діяльності Центру є співпраця з різними церковними комісіями УГКЦ. Адже проблема узалежнення та співзалежності торкається всіх.
Вокально-інструментальна формація "Єдині" щиросердечно вітає о. Юрія і бажає йому Божого благословення та наснаги у здійсненні цієї важливої місії. ВІТАЄМО!
|